Menu

Anastasia Stashkevich: Η λαμπερή μπαλαρίνα που ξεχωρίζει με τη μουσικότητα, τη γοητεία και την κομψότητα της

H Anastasia Stashkevich είναι διεθνούς φήμης καταξιωμένη μπαλαρίνα που χορεύει ως Βασική Σολίστ (Leading Soloist) με το Μπαλέτο Bolshoi της Μόσχας.

H Anastasia Stashkevich γεννήθηκε το 1985 στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας. Έλαβε επαγγελματική εκπαίδευση μπαλέτου στην Ακαδημία Μπαλέτου Bolshoi (Bolshoi Ballet Academy) από την οποία αποφοίτησε το 2003 (τάξη της Tatiana Galtseva). Το φθινόπωρο του ίδιου έτους εισήχθη στο Bolshoi Ballet ως μέλος του corps de ballet. Αργότερα προήχθη σε soloist και έπειτα σε leading soloist. Προπονήτρια της στο Θέατρο Bolshoi είναι η πρώην κορυφαία χορεύτρια του Bolshoi Ballet, Svetlana Adyrkhaeva.

Επίσης έλαβε μέρος στο πρόγραμμα των Χορογράφων του Bolshoi Theatre «Workshop of New Choreography» το 2004 χορεύοντας στο Rosary pas de quatre του Riccardo Drigo από το μπαλέτο «The Awakening of Flora» (σε χορογραφία Marius Petipa και ανασυγκρότηση από τον Yuri Burlaka) και στο Carpets pas de quatre από το μπαλέτο «The Humpbacked Horse» (σε χορογραφία Alexander Gorsky και ανασυγκρότηση από τον Yuri Burlaka).

Το επόμενο έτος συμμετείχε ξανά στο «Workshop of New Choreography» χορεύοντας στο μπαλέτο «Tamashi» σε μουσική από την ομάδα KODO, το οποίο ανέβηκε από τον Morihiro Iwata («Choreographers of the Bolshoi», 2005). Επίσης χόρεψε στο έργο «Deja Vu» σε μουσική Wim Mertens και χορογραφία από τον Ν. Dmitrievsky.

Το 2011 η Anastasia Stashkevich συμμετείχε στο πρόγραμμα του Θεάτρου Bolshoi και του Κέντρου Segerstrom της Καλιφόρνια για τις Τέχνες (Remansos σε μουσική E. Granados και παραγωγή από το Nacho Duato, Pas de trois σε μουσική M. Glinka και σε χορογραφία G. Balanchine, Cinque σε μουσική A. Vivaldi, που ανέβηκε από τον Μ. Bigonzetti).

Ρεπερτόριο

2003

Έρως στο μπαλέτο «Δον Κιχώτης» 

Pas de Deux των χωρικών στο μπαλέτο «Ζιζέλ»

2004

Καρυοθραύστης-κούκλα, Marie στο μπαλέτο «Καρυοθραύστης» 

Κοκκινοσκουφίτσα, Playful Fairy στο μπαλέτο «Η Ωραία Κοιμωμένη»

Little Radish-brother στο μπαλέτο «Cipollino» του Karen Khachaturyan

Two Sylphs στο μπαλέτο «Chopiniana»

Grand Pas στο μπαλέτο «La Bayadere»

Gardeners στο μπαλέτο «Όνειρο Θερινής Νυκτός» 

 2005

Galya στο μπαλέτο «The Bright Stream»

 2006

Φίλοι του Boris στο μπαλέτο «The Golden Age»

Shepherds στο μπαλέτο «Σπάρτακος» του Karen Khachaturyan

11th waltz στο μπαλέτο «Chopiniana»

French doll στο μπαλέτο «Καρυοθραύστης»

2007

Soloist στο μπαλέτο «In the Upper Room» του Philip Glass

Soloist στο μπαλέτο « Jeu de cards» του Alexei Ratmansky

Le Jardin Anime, slaves dance και dance with fans στο μπαλέτο «Le  Corsaire» (παραγωγή και νέα χορογραφία από τους Alexei Ratmansky και Yuri Burlaka μετά Marius)

2008

Pas-de-six στο μπαλέτο «La Sylphide» του Herman Levenskiold (παραγωγή του Johan Kobborg) 

Έρως στο μπαλέτο «The Flames of Paris» του Boris Asfiev (παραγωγή και νέα χορογραφία από τον Alexei Ratmansky μετά Vasily Vainonen)

Soloist, pas de trois (Grand Pas classique  στο μπαλέτο «Paquita» σε νέα χορογραφία από τον Y. Burlaka)

Pair in red στο μπαλέτο «Russian Seasons»

2009

Friends to Swanilda, L’Aurore, Swanilda στο μπαλέτο «Coppelia» (σε αναβίωση και νέα χορογραφία από τον Sergei Vikharev)

Neapolitan bride στο μπαλέτο «Swan Lake» 

Pas d’action στο μπαλέτο «Giselle» 

Princess Florine στο μπαλέτο «The Sleeping Beauty»

Esmeralda στο μπαλέτο «Esmeralda» (παραγωγή και νέα χορογραφία από τους Yuri Burlaka και Vasily Medvedev)

2010

Ballerina ( Πετρούσκα , από τον I. Stravinsky χορογραφία του Μ. Fokin, νέα χορογραφική εκδοχή από τον Σ. Vikharev) Lise ( Κακοφυλαγμένη κόρη του Λ. Hérold, χορογραφία από τον F. Ashton) 

Ballerina στο μπαλέτο «Πετρούσκα»

Lise στο μπαλέτο «Η Κακοφυλαγμένη Κόρη» 

2011

Coralie στο μπαλέτο «Χαμένες Ψευδαισθήσεις» σε χορογραφία Alexei Ratmansky

Ρόλος στο μπαλέτο «Chroma» σε χορογραφία Wayne McGregor

Vivette στο μπαλέτο «L’Arlesienne» σε χορογραφία R. Petit

2012

Anyuta στο μπαλέτο «Anyuta»

Adelina στο μπαλέτο «The Flames of Paris»

Ομώνυμος ρόλος στο μπαλέτο «Rubies» (2ο μέρος του μπαλέτου «Jewels», music by I.Stravinsky, choreography by G. Balanchine), ομώνυμος ρόλος στο μπαλέτο «Emeralds» (1ο μέρος του μπαλέτου «Jewels»)

Two pairs στο μπαλέτο «Classical Symphony» 

Duet στο μπαλέτο «Dream of Dream» (σε χορογραφία J. Elo)

Fisherman’s wife, Guadalquivir, Ramze στο μπαλέτο «La Fille du Pharaon» (παραγωγή του Pierre Lacotte μετά Marius Petipa)

Βραβεία

2002: Χάλκινο μετάλλιο στο Vaganova-Prix Διεθνή Διαγωνισμό Μπαλέτου

2004: Ασημένιο μετάλλιο στο Arabesque Διαγωνισμό Μπαλέτου στο Περμ της Ρωσίας

Σχετικά Links:

http://www.bolshoi.ru/en/persons/ballet/1326/

http://www.ballerinagallery.com/stashkevich.htm

 

Πηγές πληροφοριών: ardani.com, bolshoi.ru

Πηγή εικόνας: danceeurope.net

Τελευταία τροποποίηση στιςΠέμπτη, 14 Αυγούστου 2014 11:35

Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

επιστροφή στην κορυφή