Menu

Ruslan Skvortsov: Ένας σπουδαίος κορυφαίος χορευτής του Bolshoi Ballet

O Ruslan Skvortsov είναι διεθνούς φήμης Ρώσος χορευτής που χορεύει ως κορυφαίος χορευτής (principal dancer) με το Bolshoi Ballet της Μόσχας.

Ο Ruslan Skvortsov  γεννήθηκε 31 Ιανουαρίου 1980 στην πόλη Yelets της Περιφέρειας Lipetsk στη Ρωσία. Έλαβε εκπαίδευση χορού στην Ακαδημία Χορογραφίας της Μόσχας (Moscow Choreographic Academy). Μετά την αποφοίτηση του το 1998 εντάχθηκε στο Μπαλέτο Bolshoi, όπου χόρευε με προπονητές τους κορυφαίους καλλιτέχνες Valery Lagunov και Nikolai Fadeyechev. Τον Οκτώβριο του 2009 προήχθη σε κορυφαίος χορευτής (principal dancer) του Bolshoi Ballet.

Βραβεία

2001: Τιμήθηκε με το χάλκινο μετάλλιο στο Διεθνή Διαγωνισμό Μπαλέτου της Μόσχας.

2011: Κέρδισε το βραβείο «Ψυχή του Χορού» στην κατηγορία «Αστέρι» από το περιοδικό «Ballet».

2014: Έλαβε τον τίτλο του Τιμώμενου Καλλιτέχνη της Ρωσίας.

Ρεπερτόριο

1998:

Grand Pas στο μπαλέτο «La Bayadere» σε παραγωγή Yuri Grigorovich

1999:

Friend to Ferkhad  στο μπαλέτο «A Legend of Love» σε μουσική Arif Melikov και σε παραγωγή Yuri Grigorovich

Wilfreed στο μπαλέτο «Giselle» σε παραγωγή Vladimir Vasiliev

Beranger στο μπαλέτο «Raymonda» σε παραγωγή Yuri Grigorovich

Friend to Prince Siegfried στο μπαλέτο «Swan Lake» σε παραγωγή Vladimir Vasiliev

Officer/Two Officers στο μπαλέτο «Anyuta» σε μουσική Valery Gavrilin και σε παραγωγή Vladimir Vasiliev

Soloist Part 4 στο μπαλέτο «Symphony in C»

2000:

Little Count Cherry στο μπαλέτο «Cipollino» σε μουσική Karen Khachaturyan και σε παραγωγή Genrikh Mayorov

Prince Fortune στο μπαλέτο «The Sleeping Beauty» σε παραγωγή Yuri Grigorovich

2001:

Soloist στο μπαλέτο «Chopiniana»

«Passacaille» σε μουσική Anton von Webern (παραγωγή του Roland Petit για το Bolshoi Theatre)

2002:

Ferkhad στο μπαλέτο «A Legend of Love»

Prince Siegfried στο μπαλέτο «Swan Lake» στη νέα παραγωγή του Yuri Grigorovich

2003:

Ballet Dancer στο μπαλέτο «The Bright Stream» σε μουσική Dmitry Shostakovich και σε παραγωγή Alexei Ratmansky

Bernard στο μπαλέτο «Raymonda»

Claude Frollo στο μπαλέτο «Notre-Dame de Paris» σε παραγωγή Roland Petit

Lord Wilson/Taor, A Fisherman στο μπαλέτο «La Fille du Pharaon» σε παραγωγή Pierre Lacotte μετά Marius Petipa) 

Count Albrecht στο μπαλέτο «Giselle» σε παραγωγή Vladimir Vasiliev και έπειτα στην παραγωγή του Yuri Grigorovich

2004:

Pas de deux στο μπαλέτο «Agon»

Leading Soloist στο μπαλέτο «Magrittomania» σε μουσική Yuri Krasavin και σε παραγωγή Yuri Possokhov

Soloist Part 3 στο μπαλέτο «Symphony in C»

Jean de Brienne στο μπαλέτο «Raymonda» 

2005:

Demetrius στο μπαλέτο «A Midnight’s Summer Dream» σε παραγωγή John Neumeier

Miller στο μπαλέτο «Le Tricorne» σε μουσική  Manuel de Falla και σε χορογραφία Leonide Massine

Hero στο μπαλέτο «Les Presages» σε μουσική Pyotr Tchaikovsky και σε χορογραφία Leonide Massine

2006:

Boris στο μπαλέτο «The Golden Age» σε μουσική Dmitry Shostakovich και σε παραγωγή Yuri Grigorovich

2007:

Soloist στο μπαλέτο «Misericordes» σε μουσική Arvo Part και σε παραγωγή Christopher Wheeldon 

Soloist in Dance with Fans στο μπαλέτο «Le Corsaire» σε μουσική Adolphe Adam, σε χορογραφία Marius Petipa και σε παραγωγή και νέα χορογραφία από τους Alexei Ratmansky και Yuri Burlaka

Class Concert σε χορογραφία Asaf Messerer

2008:

James στο μπαλέτο «La Sylphide» σε μουσική Herman Levenskiold και σε χορογραφία August Bournonville στην έκδοση του Johan Kobborg

Antoine Mistral στο μπαλέτο «The Flames of Paris» σε μουσική Boris Asfiev και σε νέα χορογραφία Alexei Ratmansky μετά Vasily Vainonen

Lucien d’Hervilly στο μπαλέτο «Paquita» σε παραγωγή και νέα χορογραφική έκδοση από τον Yuri Burlaka)

2009:

Frantz στο μπαλέτο «Coppelia» σε χορογραφία Marius Petipa και Enrico Cecchetti και σε αναβίωση και νέα χορογραφική έκδοση από τον Sergei Vikharev

Conrad στο μπαλέτο «Le Corsaire» σε παραγωγή και νέα χορογραφία από τους Alexei Ratmansky και Yuri Burlaka μετά Marius Petipa

Solor στο μπαλέτο «La Bayadere» σε παραγωγή Yuri Grigorovich

Phoebus στο μπαλέτο «Esmeralda» σε μουσική Cesare Pugni, σε χορογραφία Marius Petipa και σε παραγωγή και νέα χορογραφική έκδοση από τους Yuri Burlaka και Vasily Medvedev

2010:

Romeo στο μπαλέτο «Romeo and Juliet» σε παραγωγή Yuri Grigorovich

2012:

The Marquis Costa de Beauregard στο μπαλέτο «The Flames of Paris»

«Dream of Dream» σε μουσική Sergei Rakhmaninov και σε χορογραφία Jorma Elo

2013:

Ομώνυμος ρόλος στο μπαλέτο «Onegin» σε μουσική Pyotr Tchaikovsky και σε χορογραφία John Cranko

2014:

Des Grieux σε μουσική Frédéric Chopin και σε χορογραφία John Neumeier

Σχετικά Links:

http://www.bolshoi.ru/en/persons/ballet/114/

 

Πηγές πληροφοριών: Wikipedia.org, bolshoi.ru

Πηγή εικόνας: funzine.hu

Τελευταία τροποποίηση στιςΣάββατο, 06 Σεπτεμβρίου 2014 22:52

Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

επιστροφή στην κορυφή