Menu

«Χρυσή Μάσκα» 2014: Οι υποψηφιότητες για τα Θεατρικά Βραβεία της Ρωσίας

Οι υποψηφιότητες από τη σεζόν 2012-2013 για την απονομή των φετινών Ρώσικων Θεατρικών Βραβείων «Χρυσή Μάσκα» ανακοινώθηκαν. 

Συγκεκριμένα το 20ο Εθνικό Θεατρικό Φεστιβάλ «Χρυσή Μάσκα» ξεκίνησε στις 25 Ιανουαρίου και θα συνεχιστεί μέχρι τις 17 Απριλίου 2014 στη Μόσχα. Η πρωτεύουσα της Ρωσίας υποδέχεται μια παρέλαση των καλύτερων παραστάσεων από ολόκληρη τη χώρα. Η απονομή των βραβείων στους νικητές θα πραγματοποιηθεί στις 18 Απριλίου 2014 στο Θέατρο Bolshoi της Μόσχας.

Tο Εθνικό Βραβείο Θεάτρου «Χρυσή Μάσκα» ιδρύθηκε το 1993 από την  Θεατρική Ένωση της Ρωσικής Ομοσπονδίας και θεωρείται το πλέον τιμητικό όλων. Οι υποψηφιότητες προέρχονται από όλα τα είδη και τις μορφές της θεατρικής τέχνης: δράμα, όπερα, μπαλέτο, σύγχρονος χορός, οπερέτα, μιούζικαλ και κουκλοθέατρο. Πρόκειται για ένα κατεξοχήν Ρώσικο Φεστιβάλ Θεάτρου που λαμβάνει χώρα στη Μόσχα την άνοιξη κάθε έτους αναδεικνύοντας τις πιο σημαντικές παραγωγές της προηγούμενης σεζόν.

Τόσο το Φεστιβάλ όσο και το Εθνικό Βραβείο «Χρυσή Μάσκα» υποστηρίζονται από την Θεατρική Ένωση της Ρώσικης Ομοσπονδίας, το Υπουργείο Πολιτισμού της Ρώσικης Ομοσπονδίας και την Κυβέρνηση της Μόσχας.

Παρακάτω παρουσιάζονται οι υποψηφιότητες στις κατηγορίες που αφορούν το μπαλέτο.

Για τον πλήρη κατάλογο των υποψηφίων σε όλες τις κατηγορίες μπορείτε να ενημερωθείτε από το: http://eng.goldenmask.ru/gm.php?id=114

 

ΜΠΑΛΕΤΟ / ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ

ANTUS ARCTICUS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

CONCERTO DSCH, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

THE SECOND DETAIL, Opera and Ballet Theatre, Perm

SLEEPLESS, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow

SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

THE RITE OF SPRING, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

KVARTIRA, Bolshoi Theatre, Moscow

MAYERLING, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow

THE FLAMES OF PARIS, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

PULCINELLA, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

ROMEO AND JULIET, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg 

 

ΜΠΑΛΕΤΟ /ΚΑΛΥΤΕΡΟΣΠΑΡΑΓΩΓΟΣ

Pavel KLINICHEV, CANTUS ARCTICUS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

Ainars RUBIKIS, PULCINELLA, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

Mikhail TATARNIKOV, ROMEO AND JULIET, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg 

 

ΜΠΑΛΕΤΟ / ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΧΟΡΟΣ – ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ BALLETMASTER /ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΧΟΡΟΓΡΑΦΟΣ

Tatiana BAGANOVA, THE RITE OF SPRING, Bolshoi Theatre, Moscow

Sasha WALTZ, THE RITE OF SPRING, Mariinsky Theatre, St. Petersburg

Vladimir VARNAVA, PASSENGER, Vladimir Varnava and Maxim Didenko Joint Project, St. Petersburg

Patrick DE BANA, THE RITE OF SPRING, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

Mikhail MESSERER, THE FLAMES OF PARIS, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

Alexander PEPELYAEV, SQUATS (SQUARE FOR TEMPORARY STORAGE 48 Х 9), Kinetic Dance, Moscow

Olga PONA, DIVES AND RESURFACINGS, Contemporary Dance Theatre, Tchelyabinsk

Vyacheslav SAMODUROV, CANTUS ARCTICUS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

Vyacheslav SAMODUROV, SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg 

 

ΜΠΑΛΕΤΟ/ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΧΟΡΟΣ/ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΜΗΝΕΥΤΡΙΑ

Oksana BONDAREVA, Jeanne – THE FLAMES OF PARIS, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

Elena VOROBYOVA, SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

Sofia GAIDUKOVA, TRISTAN+ISEULT. FRAGMENTS. Ballet Moskva, Moscow

Anna ODINTSOVA, Ibeji twins – THE RITE OF SPRING, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

Natalia OSIPOVA, Juliet – ROMEO AND JULIET, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg 

 

ΜΠΑΛΕΤΟ / ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΧΟΡΟΣ/ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ

Roman ANDREIKIN, TRISTAN+ISEULT. FRAGMENTS. Ballet Moskva, Moscow

Vladimir VARNAVA, PASSENGER, Vladimir Varnava and Maxim Didenko Joint Project, St. Petersburg

Maxim GRISHENKOV, Pulcinella – PULCINELLA, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

Mikhail KEMENOV, Ibeji twins – THE RITE OF SPRING, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

Sergei POLUNIN, Rudolf – MAYERLING, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow

Denis SAVIN, KVARTIRA, Bolshoi Theatre, Moscow

Leonid SARAFANOV, Romeo – ROMEO AND JULIET, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

Andrei SOROKIN, SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg 

 

Σχετικά Links

http://eng.goldenmask.ru/main.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Mask

 

Πηγή πληροφοριών: eng.goldenmask.ru

Πηγή εικόνας: themoscowtimes.com

επιστροφή στην κορυφή